2014/15 asctaQLD Awards

asctaQLD Awards
2014-2015

Coach of the Year (Commonweath Games)
Michael Bohl OAM (St Peters Western)

Outstanding Achievements
Commonwealth Games
Glenn Baker (Southport)

Michael Bohl OAM (St Peters Western)

Matthew Brown (Nudgee Brothers)

Jan Cameron (USC)

Harley Connolly (Lawnton)

Denis Cotterell (Miami)

Simon Cusack (Commercial)

Rob Hindmarsh (Chandler)

Chris Mooney (Indooroopilly)

Dean Pugh (Waterworx)

Richard Scarce (Palm Beach Currumbin)

Rick Van Der Zant (Yeronga Park)

Para Pan Pacific Championships

Jan Cameron (USC)

Harley Connolly (Lawnton)

Rob Hindmarsh (Chandler)

Andrew Howard (Central Cairns)

Paul Sansby (Waterworx)

Rick Van Der Zant (Yeronga Park)

Pan Pacific Championships

Michael Bohl OAM (St Peters Western)

Matthew Brown (Nudgee Brothers)

Denis Cotterell (Miami)

Simon Cusack (Commercial)

Chris Mooney (Indooroopilly)

Dean Pugh (Waterworx)

Michael Sage (Kawana)

Richard Scarce (Palm Beach Currumbin)

World Short Course

Michael Bohl OAM (St Peters Western)

Matthew Brown (Nudgee Brothers)

Simon Cusack (Commercial)

Club Coach of the Year
Michael Bohl OAM (St Peters Western)

Open Water Coach of the Year
Michael Sage (Kawana)

SWD Coach of the Year
Jan Cameron (USC)

Age-Group Coach of the Year
Dean Boxall (St Peters Western)

Australian Championships ‘Silver Licence’ Coach of the Year
Chris Mooney (Indooroopilly)

Australian Age Championships ‘Silver Licence’ Coach of the Year
Dean Boxall (St Peters Western)

Qld Championships ‘Bronze Licence’ Coach of the Year

Liam Du Feu (TSS Aquatic)

Qld JX Club of the Year

Rackley Swim Team

Justin Bell

Raiz Jannif

Mackenzie Speechley

Zane King

Qld Regional Association JX Club of the Year
Far North QLD – Saints
Kirk Donaldson

Mandella Parmenter

North QLD – Townsville Tourist
Keenan Wockner

Central QLD – Caribeae
David Milburn

Jodie Shanks

Wide Bay – Pelican Waters Caloundra
Josh Harris

Naomi Harris

 

Darling Downs – Toowoomba Grammar
Judy Dickinson

Misty McDonald

David Negus

Emma Stephan

Tim Taylor

Hayley Wolff

Gold Coast – Miami
Alex Beaver

Steve Clark

Raelene Ryan

Brisbane – Rackley Swim Team
Justin Bell

Raiz Jannif

Mackenzie Speechley

Zane King

 

Qld JX Pro-rata Coach of the Year
Wishart

Josh Sinclair

Dianne Ward

Development Program Support

David Proud (TSS Aquatic)

Emerging Age Championships Coach

Elisha Hunt (Place Creek)

Josh Smith (River City Rapids)

Emerging National Championships Coach (OWS)

Michael Sage (Kawana)

Coach of a Swimmer on a National Team

Shane Kingston (Rocky City)

Dean Pugh (Waterworx)

Chris Nesbit (TSS Aquatic)

Qld Team Coach

Josh Smith (River City Rapids)

National Age Champion Coaches
Glenn Baker

James Boyce

Dean Boxall

Matthew Brown

Harley Connolly

Denis Cotterell

Shaun Crow

Liam De Feu

Sean Eels

Tom Harris

Rob Hindmarsh

Elisha Hunt

Barry Kime

Tsuyoshi Kimura

Zane King

Mark Lorrimer

David Lush

Chris Nesbit

Dean Pugh

David Proud

Vince Raleigh

Raelene Ryan

Michael Sage

Richard Scarce

Richard Sleight

Josh Smith

Lachlan Staples

John Wallace